Naše rodina"

Na této stránce v krátkosti shrnu informace o naši respektive moji nejbližší rodině. Začnu pochopitelně od sebe.
Protože celé tyto stránky jsou o rodu Riedlů bude povídání o mně trochu jiné. Jako každý druhý chlap mám milion různých zájmů, ale ty tři - malování, zahrada a genealogie teda stojí za to. Když mám nějaká to volno tak se rozhoduji co vlastně budu dělat. . Každý z těchto koníčků mi umožňuje především únik před dotyky nechtěné civilizace, brutálního světa a následuje slastné vylepšení nálady. Moji volbu, co dělat ovlivňuje roční doba, počasí a další okolnosti které mají na volbu vliv.

moje malování

 Ostravská Radnice, olej, 80x80  Pampelišky pod Lysou, olej 70x70  Vzpomínka na naleszniky - Opole, olej 70x70
Můj koníček, kterému věnuji poměrně hodně času. Malování – to je paráda, nejsem žádný renomovaný umělec, ale snažím se vidět svět pozitivně a současně ho přenést na obraz. Je to skutečně balzám na duši jen tak se špachtlí štětci a barvami tvořit a tvořit…. Něco málo o mých začátcích a nějaké obrázky najdete na stránkách Galerie Mlejn

naše zahrada

Tak to je trošku jiné, zahrada chce svůj čas. Příjde jaro a práce na zahradě začíná. Všechno to začíná puče kvést – no prostě krása. Pak přicházejí letní měsíce a s nimi všudy přítomná tráva a to je práce. Děj se co děj trávníky se musí pravidelně upravovat a v sadu počítat se senosečí. Na podzim se to všechno začíná barvit a je tu dilema, dělat na zahradě a kochat se, nebo vzít paletu, štětce a plátno a všechnu tu nádheru malovat. No a před zimou za sychravého počasí je třeba připravit zahradu na zimu. Porýt, pohrabat, likvidovat spadlé listí a dokončit vše na co nebyl v létě čas.

 jaro na zahradě  léto na zahradě  podzim před domem  zasněžená zahrada

rodokmen - bádání v historii rodu

Tak o tomto mém třetím koníčku jsou vlastně celé tyto stránky. Je to zcela něco jiného. Bádaní po mrtvých předcích, ale také po živých potomcích. Návštěvy různých míst a rodin, korespondence, archivy a matriky to je jedno velké překvapení.

muzeum - Muzeum Mlejn

 pohled do muzea  expozice s mlýnky

Současná aktivita, která je vlastně "zábavou" na plný úvazek. Muzeum jsem otevřel v roce 2009.
Více se můžete dovědět zde.
A jak to všechno vzniklo, snad z nostalgie praděd Franc Xaver byl mlynářský, nebo jinak ..


Vývod rodu mé ženy

Příjmení otce mé ženy je Vrobel a matky Šádková, jméno Vrobel je v několika modifikacích - kdysi Wrobel, Wrobl. U tohoto rodu mne stopy zatím dovedly do Beskyd do obce Morávka, kde předkové žili. Šádkova rodina pocházela z Ostravy. Jeho manželka (matka mé ženy) je rozená Kubačková a její maminka byla Skurková. Ti pocházejí z oblasti česko slovenských hranic. Tato kapitola rodu teprve čeká na své spracování. Vývod tohoto rodu je zde.

Vývod rodu mé matky a babičky z matčiny strany

Má matka byla za svobodna Kozlová, je dcerou strážmistra, který díky svému povolání cestoval, od Hodonína přes Vratimov do Vítkova podle toho kde bylo zapotřebí. Rod Kozlů je rodem valašským pochází od Tištína. Kozlova žena byla rozená Valuchová, rodiče Valuch a Smolinská. Ti pocházeli z území dnešního Slovenska od Halíče. Také tyto rody nejsou ještě zcela hotovy. Vývod rodu je zde.

Rod mé babičky z otcovy strany

Moje babička Luiza, manželka dědy Riedla byla rozená Prokopová. Prokopi jsou strarý český rod ze Staříče. Zde jsem již bádání po předcích ukončil. Nyní zkouším nalézt další potomky tohoto rodu. Rod Prokop má své samostatné stánky.

Rodiny našich synů

Máme dva syny. Staršího Michala a druhorozeného Ondřeje. Oba jsou ženatí a oběma se v roce 2005 narodil potomek a oběma znovu po pěti letech narodili další synové.
Oba kreslí respektive malují, starší se věnuje bojovému umění jiu-jitsu, mladší historickému šermu.

Michalova rodina

Michal je starší, ale ženil se později. V roce 2006 se oženil s Ivonou po otci Moravcovou. Mají dceru Valerii, která se narodila v roce 2005 a syna Eliáše narozeného v roce 2010. Jeden z předků této rodiny je Zrzavý respektive Zerzawy, jehož původ je ve starém českém vladyckém rodě, který byl koncem 17. století povýšen do stavu svobodných pánů, který pocházel z Táborska. Byli to Lapaczkove ze Rzawi. Erb rodu Lapaczku je v pravém sloupci této strany. Více o vývodu Michalovy ženy naleznete zde.

Ondřejova rodina

Ondřej mladší ze synů se oženil v roce 2004 s Hankou Slívovou. V roce 2005 se jim narodil syn Robim a na jaře roku 2011 se narodil další syn Tom. Rodiče Hanky otec Slíva a mamka rozená Gibiecová pochází z Moravy a Slezska. Také zde je k zjištění předků mnoho práce. Vývod rodu ženy od Ondry naleznete zde.

Rodina se sešla v srpnu 2012.


Copyright (c)2013 Eda of Mlejn, Design by grafické studio Mlejn